Malé mesto s veľkou podporou cyklodopravy

V srdci regiónu Prekmurje, kde Slovinsko, Chorvátsko, Rakúsko a Maďarsko majú k sebe tak blízko, pozýva k  návšteve mesto Murská Sobota. Za svoj prístup k rozvoju cyklodopravy získala jeho radnica 2. miesto v rámci ocenenia Najlepšia cyklistická samospráva pre rok 2013. Hodnotitelia ako dôvod uviedli, že sa „…urobilo naozaj veľa práce v oblasti strategického plánovania rozvoja cyklodopravy a účasti v projektoch EÚ, čoho výsledkom je výrazne lepšia cykloinfraštruktúra a služby poskytované cyklistom…“.

Bohatá sieť vybudovaných a značených cyklociest v meste slúži nielen turistom, ale vo veľkej miere práve samotným obyvateľom mesta. Tí ju v čoraz väčšom počte využívajú ako veľmi pohodlný a príjemný spôsob pohybu po meste, na nákupy či cestu do práce. Nemalou mierou k obľube využívania bicykla určite prispieva aj rovinatý ráz mesta a viac ako 2.000 hodín ročne zaplnených slnečnými lúčmi.

Podpora cyklodopravy v Murskej Sobote nekončí vybudovaním cyklociest. V centre mesta boli osadené servisné cyklostojany MANTIS umožňujúce ľuďom zdarma si dofúkať pneumatiky či  využiť náradie na rôzne nečakané jednoduché opravy. Radnica sa rozhodla aj pre vybudovanie bike sharingu, ktorého služby poskytuje obyvateľom zdarma (https://soboskibiciklin.si/). Systém obsahuje dve stanice a spája centrum mesta s nákupným centrom na predmestí. V dedinkách okolo mesta, ktoré sú všetky spojené s Murskou Sobotou cyklocestami, sú vybudované oddychové miesta pre cyklistov.

Podľa slov primátora mesta pána Aleksandra Jevšeka, rozvoj cyklodopravy zostáva aj naďalej prioritou radnice. Ďalšie kroky budú smerované najmä k vybudovaniu cyklociest medzi  jednotlivými obcami v okolí mesta, modernizácia existujúcich trás osadením ďalšej doplnkovej cykloinfraštruktúry, ako sú servisné cyklostojany a odpočinkové zóny pre cyklistov. Plánované je aj navýšenie počtu staníc bike sharingu v meste. Pozornosť bude venovaná takisto komunikácii s obyvateľmi, inštitúciami či firemným sektorom s cieľom plnej podpory každodenného využívania bicykla ako dopravného prostriedku na cestu do školy, do práce či na nákupy.

fotokredit: mesto Murská Sobota

#yousmilewhenyoucycle